ការប្រកួតគូរគំនូរ និងពិធីតាំងពិព័រណ៍ស្នាដៃសិស្ស លើកទី១៥
កាលថ្ងៃទី១៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣ សាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង បានរៀបចំការប្រកួតគំនូរ និង ពីធីតាំងពិព័រណ៍ស្នាដៃសិស្ស លើកទី១៥ ប្រចាំឆ្នាំសិក្សា២០២២-២០២៣។ ក្នុងអង្គពិធីនេះមានការចូលរួមពីគណៈគ្រប់គ្រង លោកគ្រូ​ អ្នកគ្រូគ្រប់សាខាទាំង៦ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ព្រមទាំងសិស្សានុសិស្សគ្រប់កម្រិតថ្នាក់ និងអ្នកអាណាព្យាបាលអញ្ជើញចូលរួមយ៉ាងអធិកអធម។ សាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង បានខិតខំបង្កើតឱ្យមានកម្មពិធីនេះឡើងក្នុងគោលបំណង ឱ្យសិស្សានុសិស្សដែលបានសិក្សាពេញមួយឆ្នាំបញ្ចេញសមត្ថភាព
ក្នុងការស្រាវជ្រាវ លើកជាប្រធានបទសំខាន់ៗទាក់ទងនឹងខ្លឹមសារមេរៀន ទាក់ទងនឹងសង្គមរស់នៅ ជាពិសេសគឺការអនុវត្តទ្រឹស្តីតាមរយៈការពិសោធដើម្បីស្វែងរករបកគំហើញថ្មីៗ និងត្រៀមក្លាយខ្លួនទៅជាអ្នកស្រាវជ្រាវ អ្នកវិទ្យាសាស្រ្ត និងវាគ្មិនដ៏ប៉ិនប្រសប់ក្នុងការបកស្រាយបញ្ហាផ្សេងៗ។ តែអ្វីដែលពួកគាត់ទទួលបានក្នុងបច្ចុប្បន្នភាពគឺ សាមគ្គីភាព ពង្រឹងភាពក្លាហាន ហ៊ានប្រឈមមុខ និងការទទួលខុសត្រូវខ្ពស់។  ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ នាយកសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង បានថ្លែងកិ​ច្ចស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅដោយក្តីរំភើបទៅដល់សិស្សានុសិស្សដែលបានស្វាធ្យាយបង្កើតចេញជាសមិទ្ធិផលដើម្បីតាំងនៅក្នុងពិធីនេះ និងផ្តល់អនុសាសន៍ទៅសិស្សានុសិស្ស ឱ្យខិតខំរៀនសូត្រ និងស្វែងយល់បន្ថែមទៀតដើម្បីក្លាយខ្លួនជាយុវជនប្រកបដោយសក្តានុភាពសម្រាប់អភិវឌ្ឍសង្គមជាតិនៅថ្ងៃអនាគត។

On June 17, 2023, American Intercon School organized the 15th Exhibition and Drawing Contest for Students in the 2022-2023 academic year at Aii Language Center and American Intercon School, Chak Angre Campus under an honorable attendance of Madam Yana Ros, the president of the American Intercon School. The event was attended by the committee , teachers of all 6 branches in Phnom Penh, as well as students of all levels ; moreover, parents were also invited to take part in this precious event. The American Intercon School strives to create such a program in order for students who have studied throughout the year to excel in research
on key topics related to the content of their lessons, especially the application of theories through experiment to unveil new discoveries and get ready to become a researcher, scientist ,and an expert in solving and answering various problems. Nevertheless, what they gained from this contest is solidarity, courage, and responsibility. Meanwhile, the Principals of the American Intercon School extended a warm welcome speech to the students who had put a lot of effort in fabricating their pieces of artwork to present and put on display at the event. Students were also advised to never stop working hard at school in order to become a potential youth for the development of our society in the future.